Nieuchronny upadek cywilizacji

To fascynujące, jak często ludzie używają nowoczesnych technologii po to, by na nie ponarzekać, pooskarżać je o upadek obyczajów, cywilizacji, i czego tam jeszcze, poopowiadać, jak to dawniej tego wszystkiego nie było, więc ludzie potrafili <wstaw dowolnie>. Jest to zachowanie tyleż powszechne, co nielogiczne. Osoby przekonane, że więzi międzyludzkie zostaną wkrótce zjedzone przez złe internety, zanika umiejętność pisania pełnymi zdaniami, a społeczeństwo utraciło zdolność cieszenia się chwilą na rzecz uwieczniania tejże za pomocą smartfona, lajkują i szerują wszelkie tego typu wynurzenia z wielkim zaangażowaniem. Wydają się przy tym nie zauważać, że w ten sposób sami przyczyniają się do pogłębienia katastrofalnego w ich mniemaniu stanu rzeczy. Być może uważają upadek cywilizacji za nieuchronny i nawet dla siebie nie widzą już ratunku.

A może po prostu lubią pozałamywać ręce, nie dopuszczając przy tym do głębszej refleksji, która mogłaby wszakże rzeczone załamywanie rąk utrudnić. Ostatnio obiektem lamentów nad tragiczną kondycją współczesności stało się poniższe zdjęcie.

Źródło: https://twitter.com/waynedahlberg/status/647631533046562816

Komentarze, jakie się pod nim pojawiają, krążą wokół opozycji przeżywania i uwieczniania. Podczas gdy starsza pani przeżywa, jest tu i teraz oraz cieszy się chwilą, tłum wokół niej uwiecznia, myślami będąc już przy licznych lajkach, które otrzyma, gdy rzeczoną chwilę ujrzą na swoich ekranach liczni krewni i znajomi. Jest to dość oczywista interpretacja. Ale:

  1. Jeśli popatrzy się na zdjęcie dłużej niż dwie sekundy, dostrzeże się dwie rzeczy: po pierwsze, że blondynka w niebieskiej koszulce, choć trzyma w dłoni smartfona, nie patrzy w jego ekran (ale nie jest tak malownicza i — w przeciwieństwie do staruszki — nie kontrastuje z resztą tłumu, więc kto by się tam nią przejmował), a po drugie, że osoby stojące z tyłu, gdyby nie mogły wyciągnąć ręki z telefonem w górę, nie zobaczyłyby nic, ani teraz, ani później.
  2. Ta opozycja nie jest prawdziwa. Uwiecznianie nie wyklucza przeżywania. Da się te rzeczy robić jednocześnie, podobnie zresztą jak stać i oddychać. Jako osoba, której na każdej wycieczce, uroczystości rodzinnej i imprezie plenerowej włącza się tryb japońskiego turysty, wiem coś o tym. Ponadto by zarejestrować bieżący moment na filmie czy fotografii, człowiek musi wszak uznać go za godny uwagi, co jest równoznaczne z jego świadomym przeżywaniem. Proste, prawda?

Niby proste, ale zawsze znajdzie się ktoś, dla kogo w momencie znalezienia się w internecie rzeczy przestają być prawdziwe. Znajomi z forów, fejsbuków i innych takich? Nie liczą się, zapewne w przeciwieństwie do sąsiada, któremu mówi się „dzień dobry”, bo się go spotyka na klatce schodowej, i nic poza tym, a w ogóle to oni wszyscy w rzeczywistości na pewno nazywają się Wojtek i też mają dwanaście lat. Blogi, fanfiki, niekiedy nawet ebooki? Po co to czytać, prawdziwe czytanie jest wtedy, gdy masz kartki i okładkę. Słownik internetowy PWN? No chyba żartujesz, prawdziwy słownik stoi na półce i ma twardą oprawę, a w ogóle to wie to kto, co w tym internecie nawypisywane?

Tymczasem świat, a wraz z nim sposoby komunikacji i spędzania czasu, się zmienia. Zawsze się zmieniał, gdyby tak nie było, do tej pory nie zeszlibyśmy z drzew, albo wręcz nigdy nie wyszlibyśmy poza etap prabulionu. Może więc warto się zastanowić, czy wszystko, co wygląda inaczej, niż nasze dzieciństwo sielskie anielskie, musi być niechybnym znakiem nadchodzącej apokalipsy.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Nieuchronny upadek cywilizacji

  1. Piękny komcik na fejzbuniu mnie zauroczył. Jakieś ekocośtam stwierdziło, że tylko staruszka zachowała człowieczeństwo, reszta to cybermałpy. Nie wiem, jak obelżywość ma się do człowieczeństwa piszącego, ale jakoś mi się zdaje, że nieszczególnie.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s