Siedem nieistniejących słów, które musisz znać

Zazwyczaj o nich nie pamiętamy, pochłonięci problemami dnia codziennego, a także formułowaniem wypowiedzi złożonych z jak najbardziej istniejących słów. Czasem jednak warto przypomnieć sobie o istnieniu słów nieistniejących, bez których nasz język byłby ubogi i smutny jak winnis. Specjalnie dla Was wybrałam zatem siedem przykładów, które powinny znajdować się w wokabularzu każdego wykształconego człowieka.

Ptanoc — według wierzeń ludowych, okres, w którym las przejmują we władanie jeże, co nieodmiennie powoduje złość wilków.

Anaszpan — według tychże wierzeń, imię dobrego króla jeży, dbającego o jakość legowisk w okresie swego panowania. Później imię to miało stać się wśród jeży powszechne ze względu na pozytywne skojarzenia. Do znanych postaci o tym imieniu należy zaliczyć Jeża Anaszpana.

Winnisi — o ludziach żyjących w trudzie i znoju. Słowo wywodzi się od zamieszkującego niegdyś tereny Azji Mniejszej plemienia Winnisów, które ze względu na nieurodzajność zajmowanych przez siebie terenów, a także skłonność do przegrywania z przeważającymi siłami wroga, niemało cierpiało, niemało.

Nobelon — suplement diety spopularyzowany przez serial „Klan”. Skutki uboczne obejmują gwałtowne siwienie, obniżenie nastroju, a także uzależnienie.

malezja-gunung-gading-raflezja
Nacudja w lasach Zawichostu

Nacudja — o człowieku groźnym, na widok którego naród niewierny trwoży się, przestrasza. Np. „Z naszego Heńka to prawdziwa nacudja!”. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od gwarowego określenia rośliny z rodziny bukietnicowatych żyjącej w tropikalnych lasach Zawichostu.

Machalas — model powozu używany na Dzikim Zachodzie przez pasterzy bydła. Cechowała go duża zwrotność i niewielkie rozmiary. Charakterystycznym elementem wyposażenia był kołek na kapelusz.

Zowia — Słowo to wywodzi się od greckiego Σοφία, czyli mądrość. Obecnie spotykane tylko w wyrażeniu „mieć kogoś zowią” — uważać kogoś za osobę godną szacunku, mieć o kimś wysokie mniemanie. Zostało ono ocalone od zapomnienia dzięki wykonywanemu przez Zbigniewa Wodeckiego utworowi o tematyce entomologicznej.

Przy tworzeniu niniejszej notki korzystałam z następujących źródeł:
Wojski Natenczas, Zwierz Alpuhary, Wielki słownik kryptosemantyczny, Sanescobarskie Wydawnictwo Naukowe, Santo Subito 2012;
Duch Przekory, Mondegreen Mary, Skłodowska Kuria, Kryptosemantyka słownictwa gwar polskich, Wydawnictwo Uniwersytetu Bergamuckiego, Połomice 2005

Jedna uwaga do wpisu “Siedem nieistniejących słów, które musisz znać

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s