Triumf postprawdy i typy idealne

ob_8a64ab_oeuf-soleil
Jajco

Tramwaj numer 50, godzina czternasta. Na siedzeniu obok dwóch młodych dresiarzy, choć nie wiadomo, czy oni jeszcze identyfikują się jako dresiarze, ta dzisiejsza młodzież odeszła chyba od podziału na subkultury.
— Co? — pyta jeden
— Jajco! — odpowiada drugi. Wybuchają niskim chrapliwym śmiechem.
„A jednak dresiarze.” — myślę — „Nawet jeśli się nie identyfikują, to są dresiarzami”. Przyjemnie czasem spotkać typy idealne.

***

Facebook upiera się rekomendować mi grupy. Wszystkie zawierają głównie nieśmieszne obrazki satyryczne o Jarosławie Kaczyńskim. Zaczynam się zastanawiać, w którym momencie mój wizerunek w mediach społecznościowych zszedł na psy i czy da się go jeszcze uratować.

***

Czytam o ludziach, którzy twierdzą, że będąc w stanie śmierci klinicznej, przyglądali się swemu ciału i dokonywanych na nim procedurom medycznym z okolic sufitu. Dochodzę do smutnego wniosku, że w analogicznej sytuacji moją pierwszą myślą byłoby „O rany, ale ja grubo wyglądam!”

***

Słucham o efekcie Mandeli. Według jego zwolenników, to, że niektórym ludziom wydaje się, że pamiętają, jakoby Mandela umarł w latach osiemdziesiątych, nazwę Looney Tunes pisało się kiedyś inaczej, Ameryka Południowa leżała dalej na zachód, a serce człowieka bardziej na lewo, świadczy o tym, że w pewnym momencie nastąpił przeskok do alternatywnej rzeczywistości. Fakt, że to dla nich znacznie bardziej prawdopodobne niż to, że mogliby się mylić, uznaję za triumf postprawdy. Co jest w gruncie rzeczy stwierdzeniem trywialnym, ale ponieważ nieczęsto zdarza mi się używać wyrażeń tak górnolotnych jak „triumf postprawdy”, od razu czuję się pięć razy mądrzejsza.

***

Mateusz dostrzega na półce u moich rodziców książkę Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”.
— Byłaś wychowywana według poradników? — pyta.
— Nie, to ja w wieku jedenastu lat pozyskałam to dzieło, żeby móc wytykać rodzicom błędy wychowawcze. — odpowiadam. Dzieci bywają okropne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s