Przeczytane w sierpniu 2017

Wróciłam. Rozpakowałam walizki, nastawiłam dwa prania, czarne i białe, gdyż wybór tych kolorów pozwala na uzyskanie największej liczby czystych majtek, wysłałam Mateusza do sklepu, zdrzemnęłam się, po czym usiadłam na kanapie i zaczęłam rozważać, czy w ogóle powinnam włączać komputer. Bliska byłam decyzji, żeby dać sobie spokój, jednak myśl o tym, że Przeczytane i tak są już opóźnione, kazała mi podjąć to działanie. Wstałam z kanapy. Usiadłam na stanowisku wydajnej pracy, ściągnęłam pliki na poniedziałek, rozpakowałam je, przejrzałam, przetłumaczyłam z rozpędu kilka segmentów, po czym przypomniałam sobie, że nie taki był mój cel. I oto jestem, ja i dziesięć książek przeczytanych w sierpniu.

  1. „Pypcie na języku” Michała Rusinka kupiłam spontanicznie w wersji papierowej podczas ostatnich przedurlopowych zakupów i w całości przeczytałam w trasie. Jest to zbiór felietonów, niekiedy zabawnych, niekiedy nieco gderliwych. W każdym razie bardzo rusinkowych.
  2. „Lalkę i perłę” Olgi Tokarczuk kupiłam nie wiadomo po co, bo fanką „Lalki” nie byłam nigdy i nieszczególnie obchodziły mnie cudze przemyślenia dotyczące tej akurat powieści (to prawdopodobnie źle o mnie świadczy). Nie inaczej było w tym przypadku, doczytałam jednak do końca. Po dwóch tygodniach od lektury kompletnie nie pamiętam jej treści (to prawdopodobnie świadczy o mnie jeszcze gorzej).
  3. „Niedokończone życie Phoebe Hicks” Agnieszki Taborskiej również nabyłam nieco przypadkowo, nie wiedząc w ogóle, czego się spodziewać. Tym razem jednak był to przypadek nader szczęśliwy.
  4. Decyzja o lekturze „Kaśki Kariatydy” była natomiast w pełni przemyślana. Podjęłam ją już w zeszłym roku, ściągnęłam książkę z Wolnych Lektur, zaczęłam czytać i szybko porzuciłam. Wróciłam do niej dopiero teraz. Wielu uznałoby zapewne, że jest to powieść zbyt przygnębiająca na urlop, ja jednak polecam.
  5. Do zbioru opowiadań „Wiadomość” Tove Jansson jako lektury urlopowej nikt nie powinien mieć z kolei zastrzeżeń. Polecam również, choć z tym zastrzeżeniem, że natychmiastowe przejście do kolejnego dzieła tej samej autorki da jednak pewne poczucie znużenia atmosferą. Dlatego też „Słoneczne miasto” tejże dokończyłam już we wrześniu,
  6. zaś „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” Swiatłany Aleksijewicz pomimo ciężaru tematu wydała mi się niezwykle odświeżająca.
  7. Po niej z kolei odświeżające okazały się „Sowiety od kuchni. Mikojan i radziecka gastronomia” Iriny Głuszczenko. Dobrze wiedzieć, że życie człowieka radzieckiego nie było nieustającym pasmem cierpienia.
  8. W międzyczasie przeczytałam również kryminał „Stasi i dziecko” Davida Younga. Ciekawe, acz odnoszę wrażenie, że autor przedobrzył, zwłaszcza jeśli chodzi o kreację głównego złola.
  9. Po nim wzięłam się za klasykę kryminału, czyli zbiór opowiadań G. K. Chestertona „Ojciec Brown. Detektyw w sutannie”. Interesujące, choć czytane jedno po drugim stają się w pewnym momencie dość monotonne.
  10. Ostatnią sierpniowa książką była powieść „Papryczka” Alaina Mabanckou, którą mogę szczerze polecić nawet mojej mamie, ponieważ tym razem — inaczej niż w „Zwierzeniach jeżozwierza” — autor używa dużych liter i wszystkich dostępnych znaków interpunkcyjnych. Dla mnie ewentualny ich brak nie stanowi problemu, wiem jednak, że niektórzy czytając tekst bez kropek, czują się, jakby jedli bułkę bez masła. A moja mama masło musi mieć nawet pod dżemem.

Prawdę mówiąc, na początku miesiąca podejrzewałam, że wyjdzie tego więcej, jednak branie ślubu okazało się tak absorbujące, że całość aktywności czytelniczej przypadła na wyjazd wakacyjny. W zasadzie można się było tego spodziewać. Choć z drugiej strony, z tymi książkami to nigdy nie wiadomo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s